НОВИНИ / NEWS

11.09.2018

Міжнародний день поля «ХХІ століття – час кліматично-адаптованого сільського господарства» (11.09.18)

   11 вересня в Інституті зрошуваного землеробства НААН у рамках Міжнародного дня поля «ХХІ століття – час кліматично-адаптованого сільського господарства» відбулося засідання круглого столу за участю вітчизняних та закордонних експертів: представників Національної академії аграрних наук України, провідних учених Інституту зрошуваного землеробства НААН, Інституту водних проблем і меліорації НААН, ДВНЗ «Херсонський державний аграрний університет», Миколаївського національного аграрного університету, Дніпропетровського державного аграрно-економічного університету, ФДБУН «Науково-дослідний інститут сільського господарства Криму», Університету штату Огайо (США). Присутні на заході були представники Міністерства аграрної політики та продовольства України, Херсонської обласної державної адміністрації, Херсонської філії ДУ «Держґрунтохорона», Українського гідрометеорологічного центру МНС України, керівники фермерських господарств південного регіону України та інші.
   У вступному слові директор Інституту зрошуваного землеробства НААН, д.с.-г.н., професор Раїса Анатоліївна Вожегова розкрила основні напрями діяльності нашої науково-дослідної установи, підкреслила актуальність питань, що розглядаються на даному заході, для розвитку вітчизняного агросектору, а також представила закордонних гостей: директора Університету штату Огайо Південного Центру (США) Тома Ворлея, завідувача відділу водних, земельних та біоенергетичних ресурсів Університету штату Огайо Рафік Іслам, викладач кафедри «здоровий ґрунт – запорука здорового навколишнього середовища», керівника програм підвищення кваліфікації Університету Алана Сандермейера.
   Старший науковий співробітник Інституту зрошуваного землеробства НААН П.В. Лиховид виступив з презентацією англійською мовою історії, сучасних досягнень Інституту та основних пропозицій наукової співпраці з іноземними колегами.
   З вітальним словом також виступили заступник директора ІВПіМ НААН, д.с.-г.н. А.П. Шатковський, директор Університету штату Огайо Південного Центру (США) Том Ворлей і директор Українського гідрометеорологічного центру МНС України М.І. Кульбіда.
   Далі нашими американськими партнерами були представлені результати українсько-американського проекту «Вплив сталого управління сільським господарством на якість ґрунту та продуктивність сільськогосподарських культур» (доповідачі: Рафік Іслам, с.н.с. ІВПіМ НААН, к.с.-г.н. Н.О. Діденко).
   Під час круглого столу було обговорено багато актуальних питань сьогодення:
   - структура посівних площ та системи основного обробітку в сівозмінах на півдні України (гол.н.с. ІЗЗ НААН, д.с.-г.н. М.П. Малярчук);
   - застосування комплексу інформаційних технологій та методів ДЗЗ для адаптації управління зрошенням до кліматичних умов (пров.н.с. ІВПіМ НААН, к.с.-г.н. В.В. Поліщук);
   - вплив інтенсивного зрошення та стан ґрунтів в умовах зміни клімату (керівник проекту агрохімічної лабораторії СТОВ «ТерраТарса Україна» В.М. Бондаренко);
   - методологічні підходи екосистемного моделювання адаптації сільських територій до суттєвих змін умов господарської діяльності (завідувач лабораторії ГІС технологій і моделювання агроекосистем ФДБУН «Науково-дослідний інститут сільського господарства Криму», к.т.н. Є.А. Дунаєва);
   - вплив багаторічного застосування технологій «No-till» на водно-фізичні властивості ґрунту в умовах півдня України (гол.н.с. відділу зрошуваного землеробства ІЗЗ НААН, д.с.-г.н., професор О.В. Морозов);
   - вирощування енергокультур з використанням осаду стічних вод на техноземах (професор кафедри загального землеробства та ґрунтознавства Дніпропетровського державного аграрно-економічного університету М.М. Харитонов).
   З доповідями щодо інновацій та їх впливу на землеробство в умовах змін клімату виступили академік-секретар Відділення землеробства, меліорації та механізації НААН, академік НААН В.Ф. Камінський та начальник відділу рослинництва Міністерства аграрної політики та продовольства України С.Ю. Танцюра.
   В цілому учасники круглого столу зупинились на тому, що в наш час, в умовах кліматичних змін, для досягнення максимальної ефективності землеробства необхідні сучасні адаптовані екологічно безпечні технології обробітку ґрунту, комплексні підходи до їх розроблення і впровадження. Наприклад, щодо технології «No-till», то в умовах півдня України вона має як переваги, так і певні недоліки. Для отримання більш об’єктивних даних треба продовжувати розпочаті в рамках спільного українсько-американського проекту дослідження.

IMG 2211IMG 2307 2IMG 2323IMG 2345IMG 2369IMG 2373IMG 2401IMG 2435IMG 2471IMG 2483IMG 2515