Дендропарк


     

park2

Дендрологічний парк Інституту зрошуваного землеробства НААН був створений у 1965 році за розпорядженням Ради міністрів УРСР від 13.09.1963р. №1391-Р та на його підставі за рішенням виконкому Херсонської обласної ради трудящих від 19.09.1963р. №374. Відповідно рішення Херсонського облвиконкому від 04.12.1975р. за №651/24 Дендропарку було надано статус  "Парка-пам'ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення".

      Дендропарк був закладений у регулярному ландшафтному стилі на площі 5,6 га. Зараз загальна площа складає 4,2 га. Парк зберігся в його первісному плануванні. Він складається з головної заасвальтованої алеї, оточеної хвойними породами дерев, 10 діагональними та перпендикулярними відносно головної алеї бічними алеями, більшість з яких вимощена плиткою. У північній частині дендропарку знаходиться ставок. На головній алеї - бюст академіку Д.М. Прянішнікову. 

    pamyatnik На території парку інтродуковано понад 130 видів деревних та чагарникових рослин. Серед них занесена до Червоної книги України береза дніпровська. Також відмічено 18 видів квітково-декоративних рослин, 46 видів дикоростучих судинних рослин та 23 види лишайників і ліхенофільних грибів.

Рослини, які можна побачити в дендропарку:

1. Хвойні: біота східна, туя західна, ялина колюча ф. Голуба, сосна звичайна, ялівець козацький, ялівець віргинський, кипарис арізонський, кедр атласький, тис ягідний, кедр ліванський, сосна кримська.

2. Листопадні: дуб звичайний, дуб пірамідальний, кельреутерія метельчата, клен цукровий, ясень звичайний "Плакучий" (штамб), таволга Вангуттова, софора японська, бирючина звичайна, липа серцелиста, робінія псевдоакація, бузок звичайний, лох сріблястий, юка нитчаста, дейція шершава, платан східний, чубушник звичайний, гіркокаштан звичайний, бобовий анагіролистий, калина звичайна, півонія деревовидна, форзиція середня, таволга японська, вейгела квітуча, барбарис звичайний.

3. Вічнозелені: самшит вічнозелений, магонія падуболиста, ожина,   жимолость Джеральда.

4. Ендеміки: ірис низький, береза дніпровська, вероніка лугова, очиток шестикутовий.

5. Лікарські: шавлія лікарська, календула лікарська, лаконос американський, ехіноцея пурпурова, конвалія травнева.

6. Однорічні, дворічні та багаторічні квіти: чорнобривці похилянні, цинерарія приморська, айстра новобельгійська, гібіскус трав'яний, гладіолус, хризантема, очиток їдкий, ірис гібридний, целозія, аквілєгія, кохія, іпомея, лаватера, карєопсіс, сантоліна, мирабеліс, юка нитчаста, рудбекія, геленіум, лілія, сальвія квітуча, агератум, бальзамін, алісум скелястий, рудбкія гібридна, барвінок малий, барвінок великий.

    Дендропарк є базою рекреаційного призначення і дослідних робіт. Тут проводиться освітня робота з аспірантами, школярами й ін. жителями Херсона й області.

      Колектив Інституту зрошуваного землеробства НААН активно доглядає за деревами та квітниками, займається вирощуванням розсади квітів, які потім використовуються для посадки в парку.

      Дендропарк розташований в зоні високої загазованості й виконує роль біологічного фільтра на трасі Херсон-Каховка. Крім того, дендропарк Інституту зрошуваного землеробства (разом із ботанічним садом Херсонського державного університету, дендропарком Херсонського державного аграрного університету та парком школи-інтернату №2) входить до складу природо-заповідного фонду Херсону і є об’єктом місцевого значення.
     У 2014 році на честь 125-річчя Інституту зрошуваного землеробства НААН на території дендропарку було урочисто відкрито пам'ятну стелу, присвячену засновникам зрошення в Україні. 


park3barvi oseniStela_zasnovnykiv_zroshennya_v_Ukrayiniosin_v_parku_IZZosin_v_IZZ_dendroparkpark 4park5park6stavokpark 4park 1park 3Zimniy sadpark 4

park_V_IZZ_zimoj

zima eli

 
zima_IZZZima_2014